 |
www.mojefantasy.fora.pl Forum Fantasy
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
Etain
Starożytna

Dołączył: 28 Lut 2008
Posty: 969
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 5 razy Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Wto 0:22, 25 Mar 2008 Temat postu: Kasty fantasy |
|
|
"font-weight: bold" >Czyli zachęcam d o przedstawiania kast pojawiających sie w e światach fantasy. M Ożecie j e opisywać zarówno n a podstawie znanych wam systemó w jak i w oparciu o materiał y historyczne  "http: / /picsrv.fora.p l/images/smiles/gear_cool2.gif" alt= "Cool" border= " 0 " / > < /span>
N a początek przedstawiam wam kasty kapł a ńskie wywodząc e sie z e społeczeństwa celtyckiego:
"font-weight: bold" >Druidzi < /span>
Wytłumaczenie nazwy celtyckich kapła nó w nie jest nazbyt prosta. Etymolodzy proponują rozwiązana wywodząc e s ię z j ęzykó w takich jak: celtycki & #8222;d rúi s" ; iryjskim & #8222;d rú i & #8221; , & #8222;d rá i & #8221; , & #8222;Iraoi& #8221; ; gaelickim & #8222;draoi& #8221; - wszystkie t e wyrazy oznaczają & #8222;czarownika& #8221; . Innym s łowem z k tórego m oż e wywodzić s ię s łowo druid jest indoeuropejskie & #8222;drys& #8221; - & #8222; d ą b & #8221; . Lub (takż e zapożyczone z indoeuropejskiego) & #8222;vid& #8221; - & #8222;wiedzieć & #8221; , & #8222;uid& #8221; - & #8222;poznawać & #8221; . Niekiedy c zło n & #8222;dru& #8221; jest uważany z intensyfikację , z tegoż powodu nazwę & #8222;dru-vid-e s& #8221; m ożn a przetłumaczyć jako & #8222;najmądrzejsi& #8221; . Sami widzicie, ż e dojście d o znaczenia nazwy tej kasty społecznej nie jest proste i zaję ł o m i trochę miejsca  "http: / /picsrv.fora.p l/images/smiles/gear_wink2.gif" alt= "Wink" border= " 0 " / >
Druidzi p ełnili funkcje: kapła nó w , ofiarnikó w , w ró ż ó w , poetó w , prorokó w , wieszczó w , lekarzó w , prawnikó w , s ędzió w , oraz doradcó w k rólewskich. Uważano ich takż e z a filozofó w - strażnikó w : reguł moralnych, oraz nauczających m łodych ludzi. Pamięt ać należ y takż e , i ż ź r ó d ł a wspominają , i ż druidem m ó g ł zostać zarówno m ę żczyzna jak i kobieta. Druidzi stali takż e z a ustanawianiem wszelakich obowiązujących praw. Grasa (b o tak s ię nazywał y ) obejmował y t o c o wolno czynić , a czego nie (czyt. Wielka & #8222;księg a& #8221; zakazó w i nakazó w ) . Z a ich nie przestrzeganie s ł u ż y ł a kara b ę d ąc a k ląt wą zesła ną przez druidó w , lub samych bogó w .
Wspomniała m o tym, i ż druidowie nauczali& #8230; . Tok ich nauki zawierał s ię w dwudziestu latach i obejmował wiedzę n a temat: śmiertelnośc i duszy, reinkarnacji, ogromnej ilośc i poezji, gwiazd i ich ruchach, przyrodzie i jej mocach i oczywiście o bogach. S tą d t eż rodzi s ię pytanie: czy k ręg i kamienne k tórych w Wielkiej Brytanii jest wiele został a postanowiona w ł a śnie przez druidó w ?
J eśl i tak t o w jakim celu: obserwatorium astronomicznego, miejsc kultu, czy jeszcze w innym? Kapłani c i nie pozostawili p o swej wiedzy żadnych ź r ód eł pisemnych obawiają c s ię aby nie dostawał s ię ona d o wiedzy ludzi & #8222;niepowołanych& #8221; k u temu. W e wiekach p ó źniejszych stworzono jednak alfabet ogham.
Nadludzka moc druidó w przejawiał a s ię w wieloraki sposó b . Mogł y t o b yć : dar jasnowidzenia, przemiany w cokolwiek, kontrolowania pogody (takż e sprawienie n p. b y latem spadł śnieg) , znikania z oczy z a pomocą m gł y , nawet podró ż y w czasie i wielu innych zakrawających o cuda i inne czary.
N a czele wszystkich druidó w , s tó ł jeden najważniejszy z nich wszystkich. Musiał odznaczać s ię : ogromną wiedzą , dostojeństwem i godnośc ią . Gdy umarł jego miejsce zajmował kolejny wybrany w drodze g łosowania, lub b ył nim zwycięzca św iętego pojedynku. Tak w ię c najwyższa rola w świecie druidó w nie b ył dziedziczna. Miejscem zebrań druidó w b ył o drunemeton- czyli & #8222; św ięt a d ąbrowa& #8221; . Spotkania owe odbywał y s ię corocznie i rozstrzygano n a nich spory, s ądzono przestęp có w oraz dyskutowano n a temat aktualnych problemó w społecznych. Pomiędzy druidami, a filidami zawsze dochodził o d o konfliktó w . Powodem b ył a oczywiście rola społeczna i jej prestiż . Jakoś ć przekazywanej wiedzy przez filidó w b ył znacznie lepsza n iż u druidó w , z aś tamci zajmowali bardzo wysokie pozycje, choćb y u boku w ładcó w .
"font-weight: bold" >Filidowie< /span>
Nazwa ich etymologicznie jest mniej skomplikowana n iż omawianych wcześniej poprzednikó w . Filidó w nazywano takż e Vates ( w Galii) , F áthi ( w Irlandii) - jakkolwiek nazwa oznacza & #8222;prorocy& #8221; .
Filidowie byli grupą d o k tórej dostę p b ył d oś ć ograniczony, a t o dla tego i ż c złonkostwo b ył o dziedziczone. Obowiązywał a tak t eż ścisł a hierarchia s kładając a s ię z siedmiu stopni. Miano filiego osiąg ał o s ię dopiero p o zdobyciu stopnia czwartego. Wtedy t eż odstawał o s ię insygnia świadcząc e o tym, i ż przynależ y s ię d o tej kasty: r ó życzkę i p łaszcz. I m w iększy stopień s ię uzyskiwał o tym w ięcej przywilejó w s ię dostawał o . Starsi rangami filidowie mogli posiadać ucznió w , k tórym nadawali stopnie.
Filidowie byli t eż kastą , k tó r ą obejmował o prawo nietykalnośc i i eksterytorialnośc i, d o tego stopnia i ż mogli przebywać pod czas wojny n a terytorium wroga.
W e swym w ró żebnictwie posługiwali s ię oni trzema sposobami:
-imbas forosnai- w ró żenie z w łasnych r ą k , k tóremu towarzyszył o wezwanie bogó w t uż przed z aśn ięciem. T uż przed nim gryziono m ięs o: psa, kota lub świni.
-teinm laegada- r ó życzką dotykano przedmiotu, k tór y chciano poznać . Z a odpowiedź s ł u ż y ł u ł o żony czterowiersz.
-dichetal d i chennaib- (moim zdaniem najzabawniejszy) gryziono w łasny palec. Odpowiedzią b ył podobnie jak w powyższym sposobie wiersz.
Filidowie potrafili takż e rzucać k lątwy oraz innych zaklę ć k tór e miał y pomó c lub zaszkodzić . Czy t o k lątwa, przepowiednia, czy najprostsze zaklęcie filidowie formuują c j e zawsze opierali s ię n a wierszu- byli zatem bardzo dobrze wyszkoleni w poezji. Ponadto swe zaklęcia c zęsto w yśpiewywali. Takie zaklęcia zwane b ył y : glam docent, lub p o prostu cain.
Fildowie potrafili takż e wywoł a ć , a takż e zapanować nad najbardziej nie opanowanymi duchami. Ich szeroka m ądroś ć jaką posiedli podczas swej nauki oraz lat praktyki pozwalał a i m ponoć o d razu udzielić odpowiedzi n a zadane pytanie.
D o filidó w zaliczano takż e : lekarzy, artystó w , rzemieślnikó w , muzykó w . Przypisywano i m takż e rolę rozjemcy w sporach- tzw. Brethemain. Uważano ich takż e z a historykó w , a t o dzięk i ich kompetencjom obejmowali: znajomoś ć mitó w i legend (nawet tych najstarszych) oraz rodowodó w k rólewskich. Ponadto podobnie jak druidzi, filidowie byli strażnikami- strzegli tradycji i nieanruszlanośc i obyczajó w danego plemienia.
"font-weight: bold" >Gutuarterowie< /span>
Nazwa ich wywodzi s ię o d s łowa & #8222;gutu& #8221; - g ło s. Byli t o kapłani, k tórych ranga b ył a znacznie mniejsza n iż filidó w , czy druidó w . Wzmianek n a ich temat jest bardzo niewiele. Prawdopodobnie ich zadaniem b ył a recytacja św iętych tekstó w podczas obrzę d ó w , oraz o głaszaniu zarządzeń i wyrokó w .
"font-weight: bold" >Bardowie< /span>
W przeciwieństwie d o omawianych kast nie mieli nic wspólnego z kapł a ństwem Ich rola ograniczał a s ię jedynie d o tworzenia poemató w , lub odtwarzania j uż istniejących. Byli jednak bardzo cenieni w społeczeństwie. Mieli takż e swoje statusy, a i m w yższy t y lepszy i bardziej ceniony.Nauka n a barda trwał a dwanaście lat i b ył a bardzo trudna. Prze pierwsze sześ ć lat c hłopcy musieli opanować gramatykę i o k. 8 0 poemató w ; w następne trzy lata poznawali mniej w ięcej 9 5 nowych dzieł , a w ostatnie trzy r ównież spora- tak i ż sumują c c ał e dwanaście lat mogł o s ię okazać i ż opanowali 350 poemató w .
"font-weight: bold" >Galilicenae< /span>
Druidki-wieszczki, o k tórych opowieśc i znane s ą z Bretanii. W światyni Wielkiej Bogini b ył o zawsze dziewię ć galilicenae, a k ażd a z nich musiał a b yć dziewicą .
Jak m ożn a wywnioskować z opowieśc i umiejętnośc i tych kapłanek b ył y d oś ć rozległ e :
-odsyłanie zmarłych n a Wyspy Szczę śliwośc i
-w ró żenie
-doskonał a znajomosc magii
- w ładza nad pogodą i żwyiołami (z właszcza wodą )
-leczenie wszelakich ran i choró b
-m ożliwosc przemainy w k ażd e zwierzę
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
 |
|
 |
Zagubiona
Rada Mędrców

Dołączył: 28 Lut 2008
Posty: 501
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 9 razy Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Wto 20:31, 25 Mar 2008 Temat postu: |
|
|
Najsłynniejszy driud t o chyba Panoramix  "http: / /picsrv.fora.p l/images/smiles/gear_lol2.gif" alt= "Laughing" border= " 0 " / >
O filidach, gutuartach i galilicenach nie s łyszała m. Natomiast z bardami zetknę ła m s ię p o raz pierwszy n a lekcji j . angielskiego, kiedy omawialiśm y kulturę Walii.
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
 |
Etain
Starożytna

Dołączył: 28 Lut 2008
Posty: 969
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 5 razy Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Wto 20:47, 25 Mar 2008 Temat postu: |
|
|
C o d o Panoramixa t o zdodze sie  "http: / /picsrv.fora.p l/images/smiles/gear_wink2.gif" alt= "Wink" border= " 0 " / >
O druidach, bardach i filidach wiedzialam, ale o pozostałych nie. . . .D o czasu oczywiście. . . . W ś r ó d starożytnych kast najbardzej chciałabym b yć w ł a śnie druidką  "http: / /picsrv.fora.p l/images/smiles/gear_cool2.gif" alt= "Cool" border= " 0 " / >
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
 |
Deidarette
Paladyn

Dołączył: 28 Lut 2008
Posty: 319
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 4 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Fabianów...wśród pól łąk i lasów ;))
|
Wysłany: Wto 22:41, 25 Mar 2008 Temat postu: |
|
|
Panoramix. . ? ten z Asterixa? hihi. . .bardowie i druidzi znani. . .ale reszta. . .hmm. . o wieszczkach c oś kiedyś s łyszała m, ale nie wiedziała m ż e sie tak nazywają . . .Galilicenae (przynajmniej sie czegos n w dowiem  "http: / /picsrv.fora.p l/images/smiles/gear_tounge.gif" alt= "Razz" border= " 0 " / > )
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
 |
|
|
Możesz pisać nowe tematy Możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
|