 |
www.mojefantasy.fora.pl Forum Fantasy
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
Zagubiona
Rada Mędrców

Dołączył: 28 Lut 2008
Posty: 501
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 9 razy Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pią 15:01, 09 Maj 2008 Temat postu: Wirus Ebola |
|
|
Jednym z najbardziej zabojczych wirow jest "EBOLA" o d kilkudziesieciu lat uspiony ale godziny jego kolejnego ataku jak i znikniecia nikt nie zna. . . Wirus Ebola jest w tej chwili uwazany z a jeden z najniebezpieczniejszych wirusó w znanych ludzkosci. Nalezy o n d o rodziny filovirus, czyli wirusó w nitkowatych. Nazwe t a zawdziecza swojej budowie - m a o n ksztalt okreslany mianem "kija pastucha" . W tej chwili sklasyfikowana 4 biotypy Eboli: Ebola Zair, Ebola Reston, Ebola Sudan, Ebola Tai, a takze d o "rodziny" Eboli zaliczany jest wirus Marburg. Nazwy biotypó w wziely sie o d miejsca pierwszego pojawienia sie danego biotypu, czyli odpowiednio byl t o Zair, Sudan, Reston w USA, Niemcy i Wybrzeze Kosci Sloniowej. Tej ostatni spotykany jest takze pod nazwa Ebola Ivory Coast.
OBJAWY Okres inkubacji srednio wynosi tydzien i jest k rótszy przy infekcji droga krwi. P o wniknieciu d o organizmu, wirus poprzez krwioobieg rozprzestrzenia sie w calym ustroju. Wykazuje tropizm zwlaszcza w stosunku d o komórek watroby, makrofagó w i monocytó w . Wniknawszy d o ich cytoplazmy szybko sie replikuje prowadzac d o rozpadu komórki i ataku nowych wirusó w n a nastepne komórki. Wiedzie t o d o ogniskowej martwicy - czyli smierci fragmentó w miazszu watroby, nerek, wezló w chlonnych i innych narzadó w . Poniewaz wirus niszczy tez komórki s ródblonka i plytki krwi, naczynia krwionosne traca swoja szczelnosc i wystepuja krwawienia d o jam ciala oraz z blon sluzowych. Zmniejsza sie objetosc krazacej krwi, c o zaburza prawidlowa wymiane skladnikó w odzywczych i metabolitó w z wszystkimi narzadami naszego organizmu. Taka sytuacja prowadzi d o nieuniknionej smierci. Choroba rozpoczyna sie b ólami glowy i oczu, p ózniej dolacza sie biegunka i wymioty , a takze wysypka n a calym ciele. Nasilaja sie krwawienia. Chory staje sie rozdrazniony, pobudzony, a czesto nawet agresywny.
FINAL CHOROBY A z d o 9 0% pacjentó w umiera i t o juz w tydzien o d wystapienia pierwszych objawó w . Wciaz jednak nie wiemy, dlaczego czesc zakazonych wraca mimo wszystko d o zupelnego zdrowia. Jak widac, natura dysponuje skuteczna bronia d o walki z tym podstepnym napastnikiem, lecz nadal zazdrosnie strzeze swej tajemnicy przed szkielkiem i okiem naukowcó w . Wytworzenie szczepionki przeciwko wirusowi Ebola napotyka n a wiele trudnosci, poniewaz wciaz jeszcze nie udalo sie przesledzic reakcji obronnej organizmu podczas choroby. Prawdopodobnie przeciwciala nie odgrywaja zadnej roli, a odpowiedz odpornosciowa m a charakter komórkowy. Kolejne epidemie znikaja tak szybko, jak szybko sie pojawiaja, c o usypia nasza czujnosc n a kolejnych kilka lat. Ale w czasach gdy praktycznie kazdy jest w stanie w ciagu doby przemiescic sie n a drugi koniec swiata, czy t a egzotyczna choroba, jaka jest ostra goraczka krwotoczna, nie moze dotknac r ówniez i nas, spokojnie spiacych kilka tysiecy kilometró w o d miejsca w k tórym wirus Ebola przygotowuje swoja bron, szykujac sie d o kolejnego ataku ? W dniu 4 pazdziernika 1989 r . w Reston, d o osrodka zajmujacego sie sprowadzaniem zwierzat w celach medycznych, dostarczono 100 malp. Dwie malpy zginely przed przybyciem d o osrodka. Nie bylo w tym nic dziwnego. Zwierzeta czesto gina z powodu stresó w zwiazanych z podróz a. Wkrótce jednak pozostale przy zyciu zwierzeta zaczely sprawiac wrazenie chorych. D o 1 listopada kolejne 2 7 malp wykrwawilo sie n a smierc. 2 listopada z Filipin przybyla kolejna grupa malp. Umieszczono j a kilka pomieszczen dalej o d grupy zarazonej.
1 3 listopada Dalagard - kierownik osrodka w Reston przeprowadzil sekcje zwlok jednej z ofiar i wyslal wycinek sledziony d o Centrum Kontroli Choró b w Atlancie (CDC) . Cztery dni p ózniej Dalagard usmiercil reszte malp z pierwszej grupy. 2 5 listopada zaczely zdychac malpy z drugiej grupy, c o gorsza, d wóc h dozorcó w zglosilo chorobe, podajac objawy podobne d o objawó w grypy. 2 7 listopada CDC mialo juz odpowiedz: malpy zarazone byly wirusem Ebola, zabójcza choroba wiazana d o tej pory z Afryka. C o wiecej sadzono, z e wirus przenoszony jest tylko przez zakazenie krwi. Tymczasem dozorcy musieli sie zarazic droga powietrzna. CDC podjelo blyskawiczne dzialania. Wyslalo specjalistyczna grupe ochotnikó w , k tórzy przeprowadzili sekcje zwlok, spalili wszystkie malpy i zdezynfekowali budynek. Sadzono, z e sytuacje w Reston udalo sie opanowac. Jednakze 1 2 stycznia 1990 roku nastepna grupa malp z Filipin padla z powodu smiertelnej choroby. Tym razem zamknieto budynek i pozwolono chorobie dokonczyc dziela. Wszystkie malpy zginely, a miejsce t o ponownie uznano z a bezpieczne. Dwaj dozorcy, zarazeni wirusem podczas pierwszego ujawnienia sie, powrócili d o zdrowia. Stwierdzono, z e poniewaz wirus zaczal sie przenosic droga kropelkowa, stal sie mniej zabójczy dla czlowieka. W centrum mikrobiologii w Wiltshire (CAMR) , wynaleziono testy sluzace d o wczesnego wykrycia wirusa Ebola. Gdyby udalo sie wczesniej wykryc chorobe w e wczesnym stadium t o mozna b y bylo skutecznie izolowac cierpiacych.
Aby przetrwac, pasozyt nie moze spowodowac zbyt szybkiej smierci gospodarza. Tego wlasnie Ebola musi sie jeszcze "nauczyc" n p. wirus HIV dotarl d o wszystkich czesci swiata b o nie zabija gospodarza tak szybko jak wirus Ebola. Jednak najbardziej przerazajacym aspektem tego problemu jest zdolnosc d o mutacji zabójczych wirusó w . Przypadek Reston uzmyslowil, z e gdy smiertelny wirus zaczyna sie przenosic droga powietrzna, sytuacja staje sie nie d o opanowania. N a szczescie, w przypadku odmiany Eboli z Reston, mutacja podazyla w takim kierunku, z e wirus byl nieszkodliwy dla ludzi. Ale c o b y bylo, gdyby w wyniku ewolucji, Ebola Zair - k tór y usmierca 9 n a 1 0 o só b - zaczal sie przenosic droga powietrzna? A c o bedzie, jesli terrorysci uzyskaja dostep d o z ródel tychze choró b ? Takie scenariusze s a r ównie r óznorodne c o przerazajace. Czasu jest natomiast niewiele. W wygloszonym w listopadzie 1994 r . przemówieniu, zdobywca Nagrody Nobla - Joshua Lederberg - ostrzega przed wzrastajacym niebezpieczenstwem z e strony tych "drapiezcó w " . Uczeni prowadza wyscig z czasem, aby znalezc skuteczny srodek przeciw tym zabójcom. Czyzby wiec los ludzkosci zalezec mial o d grupy uczonych z CAMR?
< a href= "http: / /niewyjasnione-zjawiska. w .interia.p l/1 7.html" target= "_blank" >http: / /niewyjasnione-zjawiska. w .interia.p l/1 7.html< / a >
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
 |
|
 |
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
|